Guatr Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Guatr Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Guatr büyümesi, genellikle çocukluk yaşlarında başlayarak insanlarda etkili olan bir rahatsızlıktır. Guatr, aslında bir diğer adıyla tiroit bezidir. Normal koşullarda 15 ile 25 gram ağırlığında olan bu iç salgı bezleri, insanlarda boyun bölgesinde bulunur. Guatr, insanlarda hormon salgılanmasında görev almaktadır. Bu bölgelerde kanlanma aşırı fazla olduğu için kan üzerinde görülen en küçük sorunlar bile guatr büyümesi gibi rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır. Guatr bölgesinde kanlanmanın aşırı fazla olmasının nedeni ise tabi ki salgılanan hormonların direk olarak kan yoluyla vücuda yayılmasıdır. Guatr büyümesi, birçok farklı şekilde belirtiler göstermektedir. Bu belirtilerden bazıları estetiksel olarak bazıları da bir sağlık problemi olarak ortaya çıkmaktadır. Guatr büyümesi, çok farklı şekillerde meydana gelmektedir.

1. Diffüz hiperplazi: bu guatr büyümesi çeşidi aslında birçok guatr büyümesi çeşidinden çok daha iyidir. Çünkü bu tür büyümelerde sorun sadece büyüme şeklinde ortaya çıkar ve insanlarda estetik problemlerin haricinde ciddi rahatsızlıklara neden olmaz. Bu durum tiroit bezi içerisinde farklı oluşum ve patolojik durumlar bulunmadığı için çok basit bir şekilde tedavi edilebilir. Fakat insanlarda ciddi sorunlara neden olmaması nedeniyle birçok kişi tedavi bile olmaz. Bu durum genellikle denizden uzak bölgelerde yaşayan insanlarda tuz eksikliğine bağlı olarak oluşmaktadır.

2. Nodüler Guatr: bu guatr büyümesi, insanlarda tiroit bezleri içerisinde bulunan dokular üzerinde mercimek veya nohut büyüklüklerinde kitlelerin bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bu kitleler bazen kötü huylu olabileceği için kesinlikle muayene edilmesi gerekmektedir. Genellikle yetişkinlerde bu guatr çeşidine rastlanmaktadır. Bu tür guatr büyümesi sorunları iyi huylu kitleler barındırsa bile zamanla çok daha ciddi olabilir.


Guatr büyümesinin belirtileri nelerdir?

  • Guatr büyümesi olan insanlarda meydana gelen en büyük belirtilerden bir tanesi tabi ki boğaz bölgesinde şişmelerin görülmesidir. Bu şişmeler ilk zamanlarda herhangi bir probleme neden olmasa bile ileri ki dönemlerde insanlarda ciddi sağlık sorunlarına ve estetik problemlere neden olacaktır. Birçok kişi bu belirtiye bakarak guatr büyümesi probleminin varlığını anlayacaktır.
  • Bazı insanlarda boğaz şişmesine bağlı olarak nefes daralması meydana gelmektedir. Meydana gelen nefes daralması, şişen boğazın baskı yapmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bazen de bu daralmayla birlikte şiddetli ses kısıklıkları meydana gelir. Bu durum da direk olarak ses telleri üzerindeki baskılardan kaynaklanacaktır.
  • Bazen insanlarda tesadüfen karşılaşılan hormonsal dengesizlikler nedeniyle yapılan derin araştırmalar sonrasında insanlarda guatr büyümesi rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Erkenden yapılan teşhisler sayesinde tedavilerden biraz daha olumlu sonuçlar alınabilmektedir.
  • Son olarak guatr büyümesi sorunu yaşayan insanlar boğaz bölgelerine dokunduklarında bu bölgelerde küçük şişliklerin varlığını fark edebilirler. Bu belirti daha çok ikinci olarak söylediğimiz guatr büyümesi türünden etkilenen hastalarda görülmektedir.

Guatr büyümesinin teşhis ve tedavisi nasıl yapılır?


Guatr büyümesi sorunu şüphesiyle doktora giden insanlarda genellikle doktoralar elle yaptıkları muayenelerde bile kişilerde bu sorunun var olup olmadığını anlayabilirler. Bazen hastalarda sorunun çok daha net olarak anlaşılabilmesi için kan tetkikleri yapılabilir. Bu şekilde kandaki hormon miktarlarına bakılarak sorunun varlığı net olarak ortaya çıkar. Eğer kişideki guatr büyümesi bir kitleye bağlıysa bu durumda kitleden cerrahi operasyonla bir miktar parça alınır ve bu parça üzerinde araştırmalar yapılır. Araştırma sonuçlarına göre insanlarda kanser tedavileri yapılır. Eğer guatr büyümesi ciddi nedenlerden kaynaklanmıyorsa ilaç tedavileri yapılarak sorun ortadan kaldırılır.

Guatr Büyümesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Büyüme Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Büyüme Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Büyüme hormonu, ön hipofiz bezinden salgılanan, peptit yapılı, insanlarda ve hayvanlarda büyüme, hücre üretimi ve yenilenmesini uyaran hormondur. Peptid türevi bir hormo[...]

Hamilelikte Göğüs Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Göğüs Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte göğüs büyümesi, hamile olan ve olmayan bayanların hormonları farklı çalışmaktadır. Bu sebep nedeni ile birçok anne adayının hamileliğin başlarında hor[...]

Meme Nasıl Büyür?

Meme Nasıl Büyür?

Meme nasıl büyür, birçok kadın tarafından merak edilir. Meme küçüklüğü bazı kadınlarda vücut yapısı gereğidir. Eğer 18 yaşına gelinmiş ise bilinmeli ki memele[...]

Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer büyümesi, en büyük organlarımızdan biri olan karaciğer; vücudun en kritik ve en önemli görevlerini yerine getiren organdır. Karın bölgesinin sağ üst köş[...]

Büyüme Türleri ve Özellikleri

Büyüme Türleri ve Özellikleri

Büyüme, Canlı organizmalarda gerçekleşen bu olay zamana bağlı olarak canlı yapısının her bölgesinde ya da belirli bir kısmında meydana gelen değişimlerdir. Büyüme[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6