Böbrek Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Böbrek Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek büyümesi, böbrekler kandaki pis maddelerin atılması için bir filtre görevi görür ve bu maddeleri üreye çevirerek vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Böbrek büyümesi ya da genişlemesi böbreklerin normal büyüklüğüne göre anormal bir şekilde daha büyük olmasıdır. Böbrek büyümesi her yaştan kişide görülebilir hatta hamile kadınlara yapılan ultrason sonucu doğmamış bebekte bile tespit edilebilir.


Böbrek büyümesi belirtileri nelerdir?

 • Yorgunluk, böbrek büyümesinin en fazla nedenlerinden biridir ve genellikle bu yorgunluk kansızlıktan dolayıdır. Yorgunluk hastaların hayat kalitesine önemli ölçüde zarar verir.
 • Yüksek Tansiyon, böbrek büyümesi görülen hastalarda yüksek kan basıncı oldukça yaygındır ve hastalığın daha ilk zamanlarında kendini göstermeye başlar. Böbrek büyümesi hastalarında yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa daha ciddi sonuçlar doğurabilir.
 • İdrarda değişmeler, böbrek büyümesi hastalarında idrarda renk değişimi, sürekli geceleri idrara çıkma ve idrarda köpük oluşumu gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
 • Bulantı ve kusma, hastalarda sindirim sistemi ile ilgili en yaygın hastalıklar bulantı ve kusmadır.
 • Kas krampları, böbrek büyümesi hastalarında sinir ve kas sistemleri ile ilgili birçok belirti ortaya çıkabilir. Kaslarda gerilme ve kramplar bunlardan en belirginidir.
 • Kaşınma, böbrek büyümesi hastalarında oldukça fazla görülmektedir. Bunun da hastanın kanında atıkların birikmesi, elektrolit dengesizliği ve ilaç alerjisi gibi nedenleri vardır.
 • Sırt Ağrısı, böbrek büyümesinin en karakteristik belirtilerinden biridir çünkü böbrek büyümesi dokulara baskı uygulayarak sırt kısmında ağrılara yol açar.

Böbrek büyümesi nedenleri ve tedavi şekillerinden birkaçını inceleyecek olursakPolikistik Böbrek Hastalığı


Böbrekler polikistik böbrek rahatsızlığından (PKD) dolayı böbrek büyümesi meydana gelir. PKD böbrek içinde kistler oluşumu ve bu kistlerin suyla dolmasıdır. PKD böbreklerde görevini yapamama hatta böbrek yetmezliğine neden olabilir. Hastalığın böbreklerin büyümesiyle birlikte uyuşukluk, yüksek kan basıncı, eklemlerde ağrı, baş ağrısı, sırt ağrısı, idrara kan karışması ve idrar yolu enfeksiyonları gibi belirtileri de vardır.

Tedavisi: Orta şiddetteki PKD belirtilerinde kan basıncını dengeleyici ilaçlar kullanılır. Rahatsızlığın daha şiddetli seyrinde ve kistlerin ağrılara neden olduğu durumlarda ise ameliyatla kistler kurutulur ya da alınır. PKD tedavisi için yapılmış bir ilaç yoktur fakat kistlerin alınması hastanın daha rahat hissetmesini sağlar. Daha ciddi durumlarda ise böbreğin alınması en son tercihtir.


Hidronefroz

İdrar yolu kanalları bloke olduğunda böbrekler şişmeye başlar. Bu duruma hidronefroz denir. İdrar böbreklerden mesaneye aktarılamazsa böbrekte birikir ve böbreğin büyümesine neden olur. Orta şiddetli hidronefroz da sırt ağrısı, ağrılı idrar çıkışı, bulanık idrar ve ateşlenme yaygın belirtilerdir.

Tedavisi: Ultrasonda idrar yollarında anormallikler görülürse sorun ameliyatla çözülür. Çoğu hidronefroz vakalarında antibiyotik tedavisi çözüm getiren tedavi şeklidir. Genellikle günlük olarak düşük dozda antibiyotik alınır.


Piyonefroz

Piyonefroz hidronefrozun daha da ilerlemiş dönemidir ve bazı durumlarda böbrek içinde iltihap oluşumu gözlenir. Hastalığın teşhisi ultrasonla yapılır. Piyonefroz hastalarında ateş, üşüme ve ağrılar görülür.

Tedavisi: Böbreklerden deri altından uygulanan su tahliyesi meydana gelir. Bu yöntemde dokulara ve organlara ulaşmak ve böbreğe zarar vermemek için deriyi kesmek yerine bir iğne vasıtasıyla operasyon gerçekleştirilir.

Böbrek Büyümesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Büyüme Gelişme

Büyüme Gelişme

Büyüme Hormonu Zararları?

Büyüme Hormonu Zararları?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Büyüme Türleri ve Özellikleri

Büyüme Türleri ve Özellikleri

Büyüme Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Büyüme Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zehirli Guatr Göz Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Zehirli Guatr Göz Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Nasıl Büyür?

Göğüs Nasıl Büyür?

Penis Nasıl Büyür?

Penis Nasıl Büyür?

Penis nasıl büyür: Penisi büyütmek çeşitli yöntemlerle mümkündür. Penis süngersi bir yapıya sahip bir organdır. Penis ereksiyon sırasında kanla dolar ve penis büy�[...]

Rahim Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim büyümesi, kanser olmamış yaygın bir hastalık gurubu kadın üreme organlarını, döl yatağı, yumurtalıkları, fallop borularını ve vajinayı olumsuz etkiler. Bir�[...]

Çocuklarda Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda dalak büyümesi; röntgen veya ultrason olmadan fark edilemeyen bir hastalıktır. Günümüzde genellikle çocuklarda görülmektedir. Dalak insan vücudu için çok [...]

Koltuk Altı Lenf Bezi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Lenf Bezi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk altı lenf bezi büyümesi, vücutta olan bir enfeksiyon habercisidir. Lenf bezleri bütün vücudumuza yayılmış vaziyettedir. Koltuk altı lenf bezleri damarlar üzerind[...]

Yumurtalık Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Büyümesi, genellikle bir veya yumurtalığın ikisinde meydana gelen kist oluşumu ile yumurtalıklarda büyüme problemi görülmektedir. Zamanında müdahale edilem[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6