Çocuklarda Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda karaciğer büyümesi, yetişkinlere göre biraz daha az karşılaşılan bir durumdur. Normal koşullarda bile vücudun en büyük organlarından biri olan karaciğer, farklı nedenlere bağlı olarak büyür ve bu nedenle birçok görevini yapamaz. Tıbbi olarak hem yetişkinlerde hem de çocuklarda karaciğer büyümesi, hepatomegali olarak bilinmektedir. Genellikle vücutta bulunan bazı sağlık problemlerinden kaynaklanan bu büyüme, belli bir boyuta ulaştığı zaman insanlarda çok ciddi tehlikelerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle çocuğunuzda herhangi bir karaciğer büyümesi problemi varsa, karaciğer daha fazla büyümeden bu duruma müdahale edilmelidir. Çocuklarda karaciğer, aslında normal koşullarda da hızlı bir büyüme içerisindedir. Fakat bu büyüme genellikle vücuda orantılı bir şekilde gerçekleşir. Hasta olan çocuklarda karaciğer vücutla orantısız bir şekilde büyür ve problemlere neden olur. Yetişkin insanlarda karaciğer büyümesinin en büyük nedeni aşırı bir şekilde alkol bağımlılığının olmasıdır. Fakat çocuklarda böyle bir durumun söz konusu olmaması nedeniyle karaciğer büyümesi farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bilindiği gibi çocuklarda karaciğer, direk olarak vücuttaki kolesterol ve yağlı bileşiklerin sentezini sağlayarak insanlardaki karbonhidrat metabolizmasını kontrol eder. Bu şekilde önemli görevleri üstlenen karaciğerin çok kısa bir süre bile görevini yapamaması ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır.

Çocuklarda karaciğer büyümesi birçok zaman tek başına bir hastalık olarak düşünülmemelidir. Çünkü karaciğer büyümesi birçok zaman diğer sağlık sorunlarıyla birlikte bir belirti halinde kendisini göstermektedir. Tedavi edilmemesi durumunda büyüyerek yeni sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çocuklarda karaciğer büyümesi, karaciğer büyümesi belli bir seviyeye gelene kadar herhangi bir belirti göstermez. Bu seviye aşıldıktan sonra karaciğer büyümesi ciddi belirtiler vererek kendisini ortaya çıkarır. Bu yüzden günümüzde birçok çocuk karaciğer büyümesi rahatsızlığının farkına varmadan yaşamaktadır.


Belli bir süre sonra ortaya çıkabilecek belirtileri nelerdir?

 • Sürekli olarak meydana gelen şişlik hissi, çocuklar büyümüş olan karaciğerin belirtilerindendir. Eğer bu şişlik hissi gün içerisinde etkisini hiç ortadan kaldırmıyorsa karaciğer büyümesi durumu daha da ileri olduğu anlaşılabilir. -
 • Bunların yanı sıra çocuklarda meydana gelen karın bölgesinde rahatsızlık durumu çocuklarda karaciğer büyümesi belirtilerindendir.
 • Bazı çocuklarda da karın bölgesinde ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu ağrılar zamanla artış gösterdiği gibi zamanla azalabilir. Özellikle çocuğunuz tıka basa yemek yedikten sonra daha da ağrı artacaktır.

Çocuklarda karaciğer büyümesi neden olur?

 • Siroz, hepatit, öd kesesi rahatsızlığı ve karaciğerde meydana gelen karaciğer rahatsızlıkları direk olarak çocuklarda karaciğer büyümesi problemine neden olmaktadır. Özellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıf olması, direk olarak hepatit virüslerinden etkilenmelerine neden olmaktadır. Eğer sizde çocuğunuzda böyle bir hastalık şüphesi duyuyorsanız bu duruma bağlı olarak çocuğunuzda karaciğer büyümesi oluşmuş olabilir.
 • Kalp yetmezliği, bazen çocuklarda doğuştan meydana gelen kalp rahatsızlıkları karaciğer büyümesine neden olabilir. Bu durum özellikle çocukların bebeklikten çıktıkları dönemlerde ortaya çıkar.
 • Lösemi, lenfoma ve karaciğer kanserleri çocuklarda karaciğer büyümesi nedenlerinden biridir. Bu duruma bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer büyümesi, farklı belirtiler göstererek kendisini ortaya çıkaracaktır.
 • Sıtma hastalığı, karaciğer büyümesinde önemli rol oynamaktadır. Eğer aile içerisinde sıtma hastalığı görülüyorsa bu durum genetik olarak karaciğer büyümesine neden olabilir.
 • Bunların yanı sıra tüberküloz, glikojen depolama rahatsızlıkları, sarılık gibi rahatsızlıklarda bu problemlere neden olmaktadır.

Çocuklarda Karaciğer Büyümesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ayakta Kemik Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Kemik Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Prostat Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Bitki ve Hayvanlarda Üreme Büyüme ve Gelişme

Bitki ve Hayvanlarda Üreme Büyüme ve Gelişme

Bitki ve Hayvanlarda Üreme Büyüme ve Gelişme: Bugünkü yazımızda bitki ve hayvanlarda üreme konusu hakkında bilgi vereceğiz. Doğadaki bütün canlılar kendilerine benze[...]

Kasık Lenf Bezi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Lenf Bezi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Lenf Bezi Büyümesi, lenf bezlerinin büyümesi genellikle iyiye yorulur. Bu bağışıklık sisteminin çok güçlü derecede olduğuna işaret eder. Ancak bunun yanında [...]

Rahim Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim büyümesi, kanser olmamış yaygın bir hastalık gurubu kadın üreme organlarını, döl yatağı, yumurtalıkları, fallop borularını ve vajinayı olumsuz etkiler. Bir�[...]

Boyunda Lenf Bezi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda Lenf Bezi Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda lenf bezi büyümesi: boyun bölgesinde ve çene altı lenf düğümlerinde büyüme demektir. Boyundaki lenf bezleri vücudun hemen hemen her bölgesine yayılmış olan l[...]

Mide Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide büyümesi, midenin büyümesi süregen olarak devam edebilir. Süregen mide büyümesi iki şekilde olur atonik ve mekanik olarak. Atonik büyüme mide atonisinin sonucu olu�[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6