Göz Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi
25 Temmuz 2024

Göz Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Büyümesi

Göz bebeği, iris adı verilen yapının gözün renkli bölümünün tam ortasında yer alan dairesel bir delikten oluşur. İrisin yapısında bulunan fonksiyonel etkiler ve küçük çaplı kasların yardımı ile göz bebeğinin büyüklüğü ve boyutu ideal seviyede kontrol edilir. Bu durum, dışarıdan gelen ışığın gözün arkasında yer alan duyusal algıların bulunduğu alana ulaşmasına yardımcı olur ve bu işlemin gerçekleşmesinde kontrol mekanizması olarak işlev görür. Göz bebeği, gözün içine gelen ışığın soğurulmuş olması ve geriye doğru çıkamaması sebebi ile siyah ya da karanlık olarak görünür.

Normal bir büyüklükteki göz bebeği, parlak ışığın yansıması ile küçülür veya kendini sınırlandırmak zorunda kalır. Eğer bahsetmiş olduğumuz bu ışık loş ya da düşük seviyede bir ışık ise daha çok ışığa ihtiyaç duymak adına göz büyür veya genişler. Göz büyümesi bu şekilde meydana gelir. Yine benzer şekilde göz küçülme olayı da bu olayın tam tersi bir şekilde oluşur.

Göz Büyümesi Neden Olur?

Göz büyümesi yalnızca ışıktan rahatsızlık duyan hassas durumlar için gelişmez. Göz büyümesinin bilinen birçok nedeni bulunur. Bunlar arasında:
 • Heyecan
 • Korku
 • Panik
 • Stres
 • Tedirginlik
gibi çeşitli duygular karşısında göz büyümesi olayı bir tepki olarak karşımıza çıkar. Ayrıca göz büyümesi, sabit bir noktaya uzun süre bakılması ve gözün odaklanması halinde de meydana gelir. Böyle bir durumda göz bebeği boyutunda bazı değişimler meydana gelebilir. Bu değişimler göz bebeğinin büyümesinin yanı sıra tam tersi bir etki gösterip göz bebeğinin küçülmesine de neden olabilir.

Göz Büyümesine Sebep Olan Olumsuz Etkenler

Göz bebeği boyutunda yaşanan büyümelerin sebebi kullanılan çeşitli ilaçlar olabilir. Kullanılan ilaçların yan etki göstermesi sonucunda göz bebeği büyümesi söz konusu olabilir.

Göz Büyümesine Sebep Olan İlaçlar

 • Amfetamin
 • Kokain
 • Dekonjestanlar
 • Öksürük ilaçları
 • Soğuk algınlığı ilaçları
 • Liserjik asit dietilamid (LSD)
 • Esrar
Göz bebeği büyümesine sebep olan olumsuz etkenler arasında bu ilaçların kullanımı, göz bebeği ve çevresinde büyümelerin yaşanmasına neden olabilir.

Çeşitli ilaçların kullanımının yanı sıra kimyasal nedenlerden kaynaklı ya da tüketmiş olduğumuz gıdalar sebebi ile meydana gelen zehirlenme olayları da bu durumu olumsuz etkileyen etkenler arasındadır. Özellikle gıda zehirlenmelerinin yaşanması durumunda göz ve çevresinde büyümelerin yaşanmasının yanı sıra yüzde bazı renk değişiklikleri de görülebilir.

Göz Damlasının Dikkatsiz Kullanımı ve Göz Büyümesi

Göz rahatsızlığı yaşayan bireylerde kullanılan göz damlaları yan etki gösterebilir. Bu durum beraberinde göz büyümesi olayının yaşanmasına neden olabilir. Bu durumun sebebi, göz damlaları kullanan bireylerin dikkatsizliğinden kaynaklanır. Göz damlalarının steril ortamlarda üretildiği bilinmektedir. Ancak bu göz damlalarının şişeleri açıldıktan sonra 2 ya da 3 hafta gibi kısa bir süre içerisinde kullanılması gerekir. Aksi halde mikropların içine girme ihtimali oldukça yüksektir. Bu duruma çok dikkat etmemiz gerekir. Damla kullanımı esnasında damlanın gözlere, kirpiklere ve göz bebeğine değdirilmesi de oldukça tehlikelidir. Göz büyümesi durumu, bu damlanın mikrop kapması sonucunda meydana gelebilir.

Bu durumun yaşanmasında bir diğer sebep ise kullanılan göz damlalarının bir başkası tarafından kullanılmasıdır. Benzer rahatsızlığı yaşayan bir göz hastasının hasta yakınının kullanmış olduğu göz damlasını ortak kullanması da olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bir başkasının göz damlasını kullanmak oldukça tehlikeli olup, göz büyümesi rahatsızlığının meydana gelme ihtimali yüksektir.

Göz Büyümesine Karşı Yapılması Gerekenler

Göz rahatsızlığı yaşayan bireylerin sıklıkla karşılaştığı bu durum için dikkatli olmak gerekir. Göz büyümesi sorunu ile karşı karşıya kalan bir birey, vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmalıdır. Göz doktoruna gitmenin yanı sıra uzman bir nöroloji doktoruna da başvurulması tavsiye edilir. Çünkü bu durum beyni de etkileyebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Mide Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ben Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Ben Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göğüs Nasıl Büyür?

Göğüs Nasıl Büyür?