Erkeklerde Meme Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Erkeklerde Meme Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde meme büyümesi, jinekomasti olarak tanımlanan bir sorundur. Erkeklerde aynı kadın memesi gibi büyüme olması istenmeyen bir sorundur. Çeşitli etkenler bunda etkili olmaktadır. En fazla 13-15 yaşlarındaki ergen erkeklerde görülen bu sorun %70-90 oranında 1-2 yılda kendiliğinden düzelir. Bu nedenle sorunun yaşanması halinde 1-2 yıl beklenmesi en doğrusudur. Ancak erişkinlik döneminde erkeklerde meme büyümesi olursa, mutlaka meme kanseri riski dikkate alınmalı ve değerlendirme yapılmalıdır.


Erkeklerde meme büyümesi neden olur?


Bu sorunun yaşanması ergenlik dönemine girmekten, bazı ilaçların kullanılmasından, ilerleyen yaştan, bazı hastalıklardan, hormonal düzensizliklerden kaynaklanabilir. Hastalıklar nedeniyle ortaya çıkması genellikle testis hastalıkları, siroz, hepatit, tiroit bozuklukları, akciğer kanseri, uyuşturucu alışkanlığı, organ kanserleri nedeniyle olabilir. Ayrıca kilo alınması, kas yapma gibi etkenler nedeniyle kullanılan steroidler yüzünden de erkeklerde meme büyümesi olabilir. Hastalara ameliyat yapılmasına karar verilmeden önce bu tür etkenler değerlendirilmeli, karaciğer ve tiroit fonksiyonlarına bakılmalı, hormonları incelenmelidir.


Erkeklerde meme büyümesi türleri


Yapısal özelliklere bağlı olarak erkeklerde meme büyümesi üç şekilde gelişebilir.

Grandüler tip meme büyümesi: Böyle meme büyümesinde gerçek meme dokusu etken olmaktadır. Memeler sert bir dokuya sahip olur. Bunun tedavisi cerrahi olarak yapılabilir.

Yağlı tip meme büyümesi: bu meme büyümesinden yağ dokusu sorumludur. Bunun tedavisinde liposakşın yani yağ aldırma yöntemi kullanılır.

Karışık tip meme büyümesi: bu meme büyümesinde hem meme dokusu hem de yağ dokusu etkili olur. Tedavisinde liposakşın ve cerrahi tedavi birlikte kullanılır.

Erkeklerde meme büyümesi tipinin tespit edilmesi için patolojik inceleme yapılır. Bazen cerrahiden önce yapılan ultrason ya da MR tetkikleri de kullanılır.


Erkeklerde meme büyümesi ameliyatı nasıl yapılır?


Estetik cerrahi kapsamında erkeklerde meme büyümesi için uygun bir tedavi planlaması yapılarak, bazı değerlendirmeler yapılır. Değerlendirmeler arasında;
 • Cilt fazlalığının tespiti
 • Memedeki sert grandüler doku oranının tespiti
 • Meme ucundaki sarkma derecesinin tespiti
 • Meme başındaki kahverengi alanın büyüklüğünün belirlenmesi
 • Hastanın genel sağlık durumu, yaşı ve öyküsünün değerlendirilmesi
 • Memedeki görünümün düzeltilmesi açısından hastanın ameliyattan beklentilerinin değerlendirilmesi
 • Hastanın isteklerinin dikkate alınma yer alır.
Bu değerlendirmeler sonucunda, uygulanacak tedavi planlanır. Ameliyat sayesinde estetik görünümü bozan meme dokusu çıkarılabilir. Ancak hastanın ergenlik döneminde başlayan meme büyümesinde 1-2 yıl beklenmesi daha uygundur. Cerrah bu konudaki değerlendirmeyi eldeki sonuçlara göre yapacaktır. Erkeklerde meme büyümesi tedavisinde hormon tedavisinin faydası olmaz. Mutlaka cerrahi girişim yapılmalıdır.


Erkeklerde meme büyümesi ameliyatında kullanılan yöntemler

Meme büyümesinin bulunduğu evre, memedeki büyümeye neden olan dokunun tipine göre uygun ameliyat yöntemi tercih edilir. Bazen ameliyat yöntemlerinin birlikte kullanıldığı da olur.

Klasik liposakşın: Meme büyümesi yağ dokusundan kaynaklanıyorsa, bu yöntem tercih edilir. Erkeklerde meme büyümesi genellikle yağ dokusu kaynaklı olur. Bu durumda liposakşın yöntemi tedavide yeterli gelir. Eğer yağ dokusuyla beraber meme dokusunda fazlalık olursa, endoskopik teknikle kombine bir tedavi uygulanır.

Lazer liposakşın: bu yöntemde ödem ve morluk etkisi daha az olur. Klasik liposakşın ile alınamayan yağ hücreleri lazer sayesinde parçalanır ve daha kolay alınır. Bu yöntem aynı zamanda cilt sıkılaştırma işlemini de gerçekleştirir. Böylece meme dokusu daha kolay toparlanır.

Endoskopik yöntem: Erkeklerde meme büyümesinde yağ dokusuyla birlikte meme dokusu da çıkarılacaksa, liposakşın ve endoskopik yöntem birlikte kullanılır. Bu yöntemde kalan yara izi, komplikasyonlar oldukça azalır. Ameliyat küçük kesilerden yapılır. Memedeki fazla doku kolayca temizlenir, cilt fazlalığı alınarak, estetik bir görünüm sağlanır. Eğer gerekli olursa ameliyatta açık teknikte kullanılabilir.

Açık ameliyat yöntemi: Meme büyümesinde cilt aşırı derecede esnediyse, daha kolay toparlanması açısından açık ameliyat yapılması gerekebilir. Ancak bu yöntemle memede kalan izde fazla olur. Erkeklerde meme büyümesi sorununda bu tedavi yöntemlerinden biri tercih edilir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Böbrek Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Böbrek Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Guatr Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Guatr Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Büyüme Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi

Büyüme Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Canlılarda Büyüme Belirtileri ve Tedavisi

Canlılarda Büyüme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayakta Kemik Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Kemik Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Karaciğer Büyümesi, Karın muayene edildiği zaman sol kaburganın altında Uzman hekimlerce anlaşılacağı üzere ele gelmesiyle anlaşılabilir. Bu rahatsızlığ[...]

Et Beni Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Et Beni Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Et beni büyümesi: risk teşkil eden bir durumdur. Vücutta var olan benler bazen doğuştan bazen de sonradan belirir. Vücutta var olan benlerin çoğu zararsızdır. Fakat büy[...]

Meme Nasıl Büyür?

Meme Nasıl Büyür?

Meme nasıl büyür, birçok kadın tarafından merak edilir. Meme küçüklüğü bazı kadınlarda vücut yapısı gereğidir. Eğer 18 yaşına gelinmiş ise bilinmeli ki memele[...]

Burun Eti Büyümesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Eti Büyümesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Eti Büyümesi Ameliyatı, diğer bir adı da "konka hipertrofisi" burun eti büyümesine bağlı burundan girmiş olan hava direncinin giderek artmasına ve kişi uyurken a�[...]

Büyüme Türleri ve Özellikleri

Büyüme Türleri ve Özellikleri

Büyüme, Canlı organizmalarda gerçekleşen bu olay zamana bağlı olarak canlı yapısının her bölgesinde ya da belirli bir kısmında meydana gelen değişimlerdir. Büyüme[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6