Lenf Nodu Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi
25 Temmuz 2024

Lenf Nodu Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf nodları, lenfatik sistemimizde dolaşan saydam sıvı olan lenfleri filtreleyen küçük bezeler halindedir. Enfeksiyon ve tümörlere karşı şişerek tepki verirler. En çok bilinen lenf nodu bademcikler olup, lenf nodları boyunda, ensede, kulak çevresinde, koltuk altında, kasıklarda, dirsek bölgesinde ve karın içi organlarda, göğüs boşluğunda bulunurlar. Lenf, tüm vücudumuzda kan damarlarına benzeyen kanallar içinde dolaşır. Lenf nodları, işgal eden organizmaları öldürmekten sorumlu akyuvarları barındıran bezlerdir. Lenf nodları, vücudun askeri kontrol mekanizması olarak bilinir. Virüsler, bakteriler ve normal olmayan hastalıklı hücreler lenf kanalıyla geçtiklerinde nodlarda bekletilir.

Hastalık ve enfeksiyon durumunda lenf nodları, hastalığın bakterileri ve hastalıklı ölü hücreleri gibi kalıntıları biriktirir. Lenf nodları, tüm vücutta ve boynun her iki tarafında, çene altında, her iki koltuk altında, kasığın her iki tarafında ve köprücük kemiğinin üzerinde olmak üzere cilt yüzeyine yakın yerlerde bulunur. Bu bölgelerde enfeksiyona bağlı şişlikler oluşur. Örnek vermek gerekirse, boyundaki lenf nodları soğuk algınlığında üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olur ve tepki olarak nodlarda şişlik oluşur. Lenf nodları genellikle vücuttaki hastalık ve enfeksiyona bağlı olarak şişer. Bu durumda vücuttaki lenfatik sistemin, sorumlu ajanları atmaya çalıştığının bir bulgusudur.

Lenf Nodu Şişmesine Neden Olan Durumlar

Baş ve boyun bölgesindeki lenf nodlarının şişmesine neden olan hastalıklar şunlardır:
  • Kulak enfeksiyonu
  • Diş enfeksiyonu
  • HIV enfeksiyonu
  • Boğaz enfeksiyonu
  • Cilt enfeksiyonu

Tabii ki kanserler ve immün sistem bozuklukları gibi ciddi durumlar da vücuttaki tüm lenf nodlarının şişmesine neden olabilir. Lenf nodlarının şişmesine neden olan immün sistem bozuklukları arasında lupus ve romatoid artrit de bulunur. Vücuda yayılan bir kanser de lenf nodu büyümesine yol açar. Eğer vücudun herhangi bir yerinde kanser varsa, lenf nodlarının şişmesine neden olabilir. Eğer vücudun herhangi bir yerindeki kanser lenf nodlarına ulaştıysa, hastanın hayatını kaybetmesi daha olasıdır. Lenfoma, lenf sistemi kanseri de lenf nodlarının şişmesine yol açar. Bazı ilaçların vücuda alerji yapması sonucu da lenf nodlarının şişmesine neden olabilir. Sifilis gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da kasık bölgesindeki lenf nodlarının şişmesine neden olurlar. Kasıkta şişmiş lenf bezi varsa, yürürken ağrı yapabilir. Lenf nodlarının şişmesinde diğer belirtiler yorgunluk, öksürük, ateş, burun akması ve terlemedir. Bu belirtilerden herhangi biri varsa ve lenf nodları ağrılı ve hassas bulgular gösteriyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kanser gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Lenf Nodu Büyümesi Tedavisi

Lenf nodu bazen tedavi gerektirmeden kendiliğinden küçülür. Bazen de hekim bunları tedavi vermeden şiş nodları izlemek isteyebilir. Enfeksiyonlara bağlı şişmiş olan lenf nodlarının neden olduğu durumu tedavi etmek için antibiyotik ve antiviral ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca doktorunuz ağrı ve enflamasyonla savaşması için ibuprofen ve aspirin tedavisi verebilir. Kanserin neden olduğu şişen lenf nodlarının, kanser tedavisi görmeden normal büyüklüğüne dönmediği görülebilir. Kanser tedavisi, ameliyatla tümörün veya kanserli bir lenf nodunun çıkarılması olabilir ya da tümörü küçültmek için kemoterapi ve ışın tedavisi dahil olmak üzere tedavi edilebilir. Yapılan tahliller sonrası sizin için hangi tedavinin daha uygun olduğunu doktorunuz karar verecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Eygül

25 Temmuz 2024 Perşembe

Boynumdaki lenf nodlarının soğuk algınlığı sebebiyle şişmesi normal mi? Ne zaman doktora gitmeliyim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Eygül hanım, boynunuzdaki lenf nodlarının soğuk algınlığı sebebiyle şişmesi oldukça yaygındır ve genellikle vücudunuzun enfeksiyonla savaştığını gösterir. Ancak, şişlik birkaç hafta içinde geçmezse, ağrı yaparsa veya hızla büyüyorsa kesinlikle bir doktora başvurmalısınız. Ayrıca, ateş, gece terlemesi veya açıklanamayan kilo kaybı gibi ek belirtiler varsa da bir uzmana danışmanız iyi olur. Sağlıklı günler dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Meme Nasıl Büyür?

Meme Nasıl Büyür?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Hayvanlarda Üreme Büyüme ve Gelişme

Hayvanlarda Üreme Büyüme ve Gelişme

Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Karın Ne Zaman Büyür?

Hamilelikte Karın Ne Zaman Büyür?

Göz Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Prostat Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Lenf Nodu Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Nodu Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi